Renewable
Energy
Solutions
English
Ana Sayfa

Ürünler

Vortex

 

Rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının geliştirilmesi kiritik kararların verilmesini gerektiren zorlu bir süreçtir. Vortex ürünleri web bazlı arayüzü sayesinde yatırımcılara doğru kararların verilmesi için yardımcı olur.

Vortex, yüksek çözünürlüklü ve modern atmosferik modeller ile hassas ve doğruluğu yüksek rüzgar ve güneş verisi sağlamaktadır. Alanında dünya lideri olan, Barselona merkezli, bağımsız bir şirkettir. Teknoloji geliştirmeye 2006 yılında, 15 yıldan fazla rüzgar enerjisi endüstrisi deneyimi ve akademik tecrübe birikimiyle başlamıştır.

 

Vortex Ürünleri

MAPS – Hangi bölgeye odaklanmalıyım ? 

Yatırıma uygun alanların araştırılması sırasında, ölçüm yapılmadan önce ilgilenilen bölge için 1 ya da 3 km çözünürlüğe sahip 4 farklı yükseklikte (60/80/100/120 m) uzun vadeli ortalama rüzgar hızı, sıcaklığı ve yoğunluğunun incelenmesini sağlayan atlaslardır. Boyutları100.000 km2 büyüklüğüne kadar çıkabilir, Google Earth ve WAsP Wind Atlas formatında çıktılar alınabilir.

MAST – Rüzgar ölçüm direğimi nereye konumlandırmalıyım ?

Gerçek bir rüzgar ölçüm direği yerleşiminden önce direk için sahadaki en uygun yerin bulunmasını ve rüzgar potansiyeli hakkındaki temel verilerin elde edilmesini sağlayan sanal ölçüm direğidir. Veriler (ortalama rüzgar hızı, Weibull eğrisi, 16 sektörlük rüzgar yönü, rüzgar gücü yoğunluğu) 100 m çözünürlükte, 50-150 m yükseklikte, 1 veya 20 yıl için elde edilebilir. WAsP için TAB formatında veya WindSim için WWS formatında çıktılar alınabilir.

FARM – Türbinlerimi nereye konumlandırmalıyım ve sınıfları ne olmalı ?

Saha belirlendikten sonra türbinlerin yerleştirilecekleri noktaların ve sınıflarının belirlenmesini sağlar. 100 veya 500 m çözünürlükte 50-150 m yükseklikte belirlenen saha içerisindeki istenilen her noktada MAST ile elde edilen verilere ek olarak 50 senelik aşırı rüzgar hızları, türbülans yoğunluğu, rüzgar geliş açısı ve rüzgar kayması gibi bilgiler elde edilebilir. Google Earth ve WAsP WRG formatında çıktılar alınabilir.

SERIES – Sahamda uzun dönem rüzgar karakteri nasıl değişiyor ?

Rüzgar ölçümlerinin saha yatırım fizibilitesi sırasında kullanılabilmesi için ölçümlere uzun dönem korelasyon uygulanması gereklidir. Bu işlemde uzun dönem rüzgar verisinin kalitesi çok önemlidir. SERIES istenilen bir lokasyonda 3 km çözünürlük ile 10 veya 20 yıl süreli saatlik rüzgar hızı, rüzgar yönü, sıcaklık ve basınç gibi verilerin düşük hata payıyla (%5-6) elde edilebilmesine olanak sağlar. MERRA, ERA-I ve CFSR olmak üzere üç farklı veri kaynağından biri veya hepsi seçilebilir. Veriler satın alındıktan sonra her ay sonunda otomatik olarak güncellenmektedir.

ICING – Türbinlerimin kanatlarında buzlanma olacak mı ?

Soğuk iklimlerde gerçekleştirilmesi planlanan rüzgar enerjisi yatırımları için buzlanmanın projelendirme aşamasında değerlendirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu ürün sayesinde kanatlarda oluşacak buzlanmayı öngörebilir ve enerji kaybını en aza indirecek önlemleri projelendirme aşamasında alabilirsiniz. 100 m çözünürlüğe sahip minimum sıcaklık ve maksimum yoğunluk haritaları, kritik sıcaklığın altında olan günler, buzlanma ihtimalinin yüksek olduğu saat aralıkları ICING ürünü ile beraber gelen veriler arasındadır. Bu veriler geçmiş 10 yıla dönük simülasyonlar sonucunda oluşturulur. Google Earth ve WAsP WRG formatında çıktılar alınabilir. 

FORECAST – Rüzgar santralim yarın ne kadar enerji üretecek ?

FORECAST ürünü, yatırımcılar, şebeke yönetimleri, enerji satış operasyonları, bakım-onarım planlama için haftalık, günlük ve saatlik enerji tahmini sunmaktadır. Vortex, yeni nesil ve ileri bir tahmin teknolojisini, uygun fiyatlarla sunmaktadır.

SOLAR – Uzun dönem hassas güneş radyasyonu verisi

SOLAR ürünü ile uydu verisi ve Vortex tarafından geliştirilen yüksek çözünürlüklü ve modern atmosferik modeller kullanılarak, hassas ve doğruluğu yüksek uzun dönem güneş enerjisi verileri sizlere sunulmaktadır.

Validasyon Çalışması

Vortex tarafından Türkiye'nin çeşitli illerinde yer alan rüzgar ölçüm direklerinden alınan verilerle MAST ve SERIES ürünleri için gerçekleştirilen validasyon çalışmasını bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

 

 

Vortex veritabanına kayıt olmak ve ücretsiz 6 aylık uzun dönem rüzgar verisi indirebilmek için lütfen bu bağlantıyı kullanınız. Aşağıda bulunan döküman bölümünden Türkçe kullanma kılavuzunu indirebilirsiniz.

 

 

Vortex ürünleri konusunda daha fazla bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Döküman

Ürün dökümanı için simgeye tıklayınız
Copyright © 2014 Inores - Tüm hakları saklıdır.
Designed & Created by Creamum