Bilgi İste

Dymola

Dymola

DYMOLA

Dymola, karmaşık sistemlerin model tabanlı tasarımı için kullanılan fiziksel bir modelleme ve simülasyon aracıdır.
Dymola, modelleri tanımlamak için Modelica modelleme dilini kullanır ve kullanıcıya dile açık erişim sağlar. Bu, geliştirme sürelerini hızlandırmak, bakım çabalarını azaltmak ve projeler arasında yeniden kullanım düzeyini artırmak için kendi model kitaplıklarınızı oluşturabileceğiniz veya mevcut Modelica kitaplıklarından uzayabileceğiniz anlamına gelir.

Mekanik, elektrik, kontrol, termal, pnömatik, hidrolik, güç aktarma organları, termodinamik, araç dinamiği, iklimlendirme alanlarını kapsayan çok alanlı kütüphanelerden oluşan bir portföy, sistemin tek bir tam modelini oluşturmak üzere birleştirilebilir. Dymola, otomotiv, havacılık, mimari, motor sporları, enerji ve yüksek teknoloji gibi birçok sektörde faaliyet gösteren şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Dymola modellerin veri alış verişi için FMI Standardını desteklemektedir. Hem model değişimi hem de ortak simülasyon için FMI 1.0 ve 2.0'ı destekler. Buna ek olarak, Dymola çok çeşitli HiL platformlarında gerçek zamanlı simülasyonu destekler.

 DYMOLA Ana Özellikler

  • Modelica Language: Dymola, Modelica Association tarafından geliştirilen açık bir standart olan Modelica modelleme dilini tamamen desteklemektedir. Modelica açık kaynaklı, bileşen odaklı, fiziksel modelleme dilidir.
  • FMI import/export: Dymola, model değişimi için FMI standardını desteklemektedir. FMI 1.0, FMI 2.0 ve standardın hem model değişimi hem de ortak simülasyon yönleri ile uyumlu FMU'ları içe ve dışa aktarabilir. Simulink modellerini FMU'larda derlemek için bir Simulink Kodlayıcı hedefi de sağlanmıştır.
  • Component Library: Modelica kütüphaneleri vanalar, dirençler, dişliler gibi fiziksel bileşenleri temsil eden nesneler içerir. Modeller, sistemin bir şemasını oluşturmak için sürükleyip bırakarak grafik olarak oluşturulur.
  • Modelica Libraries: Birçok farklı mühendislik alanını ve endüstrisini kapsayan geniş bir Modelica uygulama kütüphanesi yelpazesi mevcuttur. Bu kütüphaneler hidrolik ve mekanik gibi alanların yanı sıra araç dinamiği, motorlar ve binalar gibi uygulamaları da kapsar.
  • Gerçek zamanlı simülasyon: Dymola, dSpace, Concurrent, xPC ve Simulink veya FMI'yi destekleyen diğer pek çok HiL platformuyla gerçek zamanlı simülasyonu destekler. Komple MultiBody araç dinamiği modelleri gerçek zamanlı olarak çalıştırılabilir.
  • Sembolik manipülasyon: Dymola, diferansiyel cebirsel denklemleri (DAE) çözmede üstün performans sağlamak için sembolik manipülasyon kullanır. Bu rutinler ayrıca cebirsel döngüler ve kısıtlamaların neden olduğu serbestlik derecelerini de azaltır.

Opsiyonel özellikler

  • Binary Model Export: Modellerin diğer birçok kullanıcıya dağıtım için yürütülebilir, dll, fmu ve s işlevleri olarak dışa aktarılmasını sağlar.
  • Simulink Interface: Dymola modelleri Simulink'te s-fonksiyonu olarak çalışacak şekilde dışa aktarabilir ve bu da onları Simulink tarafından desteklenen HiL platformlarıyla tamamen uyumlu hale getirir.
  • Design Optimization: Dymola Optimizasyon seçeneği, tasarım alanını keşfetmeye ve performansı optimize etmeye yardımcı olmak için çoklu parametre, çoklu vaka optimizasyonu çalışmalarını destekler.
  • Source Code Export: Kaynak kodu oluşturma seçeneği, modellerin platformdan bağımsız C kodu olarak dışa aktarılmasını sağlar, böylece model kendi çözücüleriniz ve platformlarınızla entegre edilebilir.

Bilgi İste