Bilgi İste

Sanal Rüzgar Verisi

Ana Sayfa HİZMETLER RES Danışmanlık Sanal Rüzgar Verisi

Sanal Rüzgar Verisi

Ortalama rüzgar hızı , rüzgar hızının zamana göre değişimi, rüzgar yönü, basınç ve sıcaklık değişimi gibi parametrelerin yanında çeşitli boyut ve çözünürlükte haritalar, buzlanma analizleri, ileriye dönük rüzgar ve enerji tahminleri sunabileceğimiz çözümlerin bir kısmını oluşturmaktadır. Sanal rüzgar verisi portföyü temel olarak aşağıdaki ürünlerden oluşmaktadır.
MAPS – Rüzgar atlasları
MAST – Sanal rüzgar direği
SERIES – Ölçüm verisi ile korelasyon amaçlı uzun dönem rüzgar verisi
FORECAST – Operasyonel santralleriniz için rüzgar tahmin verisi

RES yatırımına uygun yerlerin tespiti için genelde ilk aşama, rüzgar atlasları yardımıyla aday bölgeler ve sahalar bulmaktır. Hazır olarak sunulan atlasların çözünürlükleri 1 km ile 3 km arasında değişmektedir. Bu çözünürlük sahanın genel potansiyeli hakkında bilgi verse de, daha yüksek çözünürlüğe sahip haritalar hem daha hassas rüzgar verisi barındırmakta hem de potansiyeli yüksek sahaların sınırları daha net belirlenmektedir.
Bu nedenle bölgesel rüzgar haritalarımızı CFD yöntemini kullanarak 100m çözünürlükte hazırlamaktayız. Ayrıca, enerji potansiyeli yüksek sahaları belirleyip, potansiyele göre sıralayıp, aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmekteyiz.
• Topoğrafya ve eğim
• İletim hatlarına uzaklık
• Yerleşim alanlarına uzaklık
• Ulaşım
• Mülkiyet

Rüzgar atlaslarını ve seçilmiş sahaları sizlere Google Earth formatında ve detaylı bir rapor ile beraber sunuyoruz. Bu konudaki hizmetlerimizle ilgileniyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Bilgi İste